poniedziałek, 21 listopada 2011

Duch miejsc Kraków-Nowa Huta-Płock

Dodatkowych informacji udziela Andrzej Robak, tel. 506 677 792.

Poprzedni, szesnasty numer wydawanego od 1997 roku przez POKiS periodyku artystyczno-literackiego „Gościniec Sztuki” w dużej mierze poświęcony jest Krakowowi i Nowej Hucie.

Jest to konsekwencją realizowanej przez pismo formuły, polegającej na łączeniu lokalnego z uniwersalnym. Wcześniej na łamach „Gościńca” z tematyką płocką sąsiadowały Litwa, Śląsk, Toruń czy Nowy Jork, a wywiadów udzielili pismu intelektualiści i artyści tej miary co amerykański gitarzysta jazz-rockowy John Abercrombie, kojarzony głównie z zespołem Deep Purple pianista Jon Lord, filmowiec i polityk Kazimierz Kutz, literaturoznawca i były rektor Uniwersytetu Śląskiego Tadeusz Sławek, były minister edukacji i nauki Litwy i animator tamtejszego życia literackiego Kornelijus Platelis oraz pochodzący z tego samego kraju poeta i tłumacz Tomas Venclova.

Dochowując wierności stałym wątkom tematycznym pisma, takim jak socjologia i estetyka wybranych zjawisk muzyki popularnej oraz sztuka zwana naiwną (art brut), numer „płocko-krakowsko-nowohucki”, obok eseju analizującego obraz Krakowa w tekstach polskich wykonawców rockowych czy artykułów o historii młodzieżowej sceny muzycznej w Nowej Hucie i zasłużonych krakowskich formacjach Skaldowie i Zdrój Jana, przynosi omówienie działającej na krakowskim Kazimierzu galerii „Art Naif”. Reprodukcje prac pochodzących z jej kolekcji tworzą wysmakowaną szatę graficzną zeszytu.
Na część literacką numeru składają się utwory krakowskich i nowohuckich poetów (Leszek Aleksander Moczulski, Adam Ziemianin) i prozaików (Piotr Grzesik, Mirosław Konieczny). Ze strony płockiej poezję reprezentuje Andrzej Dorobek.
Całość uzupełniają próby zdefiniowania nowohuckiego genius loci pióra angelologa Herberta Oleschko i artysty intermedialnego Sławomira Shuty, rozmowa z dyrektorem Teatru Łaźnia Nowa, Bartoszem Szydłowskim, a także wspomnienie z okresu budowy podkrakowskiej huty stali spisane przez płocczanina Bronisława Gila.

1 komentarz: